ژاکت دست باف وطنی

سلام ... احساس میکنم خیلی سردمه ، درحالیکه هوا گرم گرم گرم است ،فکر کنم تب دارم ، با خودم میگویم پالتوی ژاپنی قرضی بپوشم یا ژاکت دست باف وطنی ، رنگ جلیقه قهوه ای باز باشد بهتر است یا سورمه ای سیر نمیدانم ! غوغای درون آرامش بیرون را به هم زده است ،طوفان ناشی از تضاد این دو توده مخالف بوستان امید را به سختی می لرزاند ، تند بادی که نتیجه این دگرگونی است بس خطرناک است و مرموز . اگر دیرک تدبیر با میخ احتیاط محکم نشود جای خطر است . باید گام ها را آهسته اما محکم برداشت و برای آبرومندی حتی به سایه خود هم شک کرد .

قربان کرمی ; ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٧/۳٠

وداع

اشکای عاشقانه بدرقه وجودت،، قربون اشک چشمات برو خدا به همرات،، تو بغض سرد بارون مرا به غم سپردی ،،قلبم میون دستات برو خدا به همرات،، برو خدا به همرات

قربان کرمی ; ٤:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٧/٢٩

گل همیشه بهارم

به نام آنکه بهار را برای گل افرید صدای نم نم بارون آنگاه که با نعره های مقتدر رعد و برق در آسمان خدا موزون می شود ، مرا به یاد رویش گلی می اندازد که همیشه بهاری بوده و خواهد بود . این نرمش امتداد عشوه های ناز نازی همان گلی است که تا بخواهد پردازش می شود . ای خدا این وصل را هجران نکن . دوستت دارم ، برای تو ام ، کنارتم تا بخواهی . پس هسسسسسسسسسسسسسسسسسسستم تا هستی !

قربان کرمی ; ٤:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٧/٢٩

شهردار گچساران کیست؟

حضرت علی(ع)خطاب به مالک اشتر، ؛ از مردم خیلی عوارض نگیرید، بکوشید تولید ثروت کنند و شرایطی فراهم آورید که مردم ثروتمند شوند، اگر چنین شرایطی به وجود آید و مردم ثروتمند شوند، خودشان در هزینه های اداره شهر کمک می کنند. همه میدانیم شهردار مدیر اول شهر است ،اهمیت این پست مستلزم آن است که متصدی آن شخصی واجد شرایط باشد، قانون اساسی کشور تشکیلات و وظایف شوراهای اسلامی کشور و نحوه انتخاب شوراها و شهرداران را بیان می کند. در این قانون نحوه انتخاب شهردار بیان شده است اما اینکه این فرد باید چه شرایطی داشته باشد، به عهده آیین نامه ای گذاشته شده است که توسط وزارت کشور به تصویب می رسد. نخستین پرسشى که شوراهاى شهرى در آغاز کار با آن مواجه مى شوند. این است که یک شهردار خوب دارای چه ویژگی های است ؟ شهردار باید چه تخصص یا تخصص هایى داشته باشد؟ آیا باید مهندس عمران باشد یا مهندس معمار، و یا مهندس بهداشت محیط، عالم اقتصاد و یا جامعه شناس، یا جز اینها؟ همة اینها در مدیریت شهردارى مورد نیاز هست ولى کی را باید با مختصات شش گوش این شهر نفت نهاد وفق داد کاری است که شده و فقط باید نیازهاى واقعى مردم شهر تعریف و اجرا شوند . حال بگذریم ، هرچی بوده گذشته دیگه ، شهردارمون انتخاب و دو سالی را هم کار کرده و همه دیده ایم آنچه را این مرد میانسال سورمه ای پوش با آن تیپ تکراری جدی ، اما مصمم در بافت های نو و فرسوده شهر دوگنبد گچی انجام داده است . و الان زمان قضاوت است ، ظرف مقایسه هم آماده ، مقایسه با عملکرد شهرداران ادوار گذشته . آیا ایشان با فشار مردم از عوارض ، شهر را رو به بوستانی خرم می برند یا با پول های نفتی که دکتر تاجگردون از تهران مستقیم و ازفراز آسمان یاسوج روانه می کند ، یا اینکه شگرد مدیرت تعاملی و سازنده اش ؟ البته هرکدام از اینها که باشد برایند کار دلیل موثقی بر این تلاش شبانه روزی و مدیریتی شایسته است ، ایستادن و تفکر با فیزیکی فنی و کارشناسی در زمانی ناشناخته و تعریف نشده ( شب و روز و گرما و سرما ) در شرایط تر و خشک یعنی عشق و علاقه و میل به کار ، یعنی ساختن ، به امید رضایت مردم شهر ، نه سکوی پرتاب به منافع کریه دلار بی حساب . شهردار شما کسی است که کمتر اشتباه می کند ، چون میداند اگر اشتباه کند جامعه شهری را آسیب پذیر ساخته است، نمونه آن میدان میوه و تره بار جدید ،میدان های ملی و مناسبتی ، آماده سازی خیابان ها و معابر شهری ، بالا بردن سرانه فضای سبز ، دگرگونی بافت های فرسوده ، جمع آوری دکه های کاذب در سطح شهر ، و مهمتر بی توجهی به روابط غلط بکار گیری بستگان درج اول ... ویژگی ها و مؤلفه های از منظر علمی و اجرایی :از حوزة کاری خود شناخت کامل دارد . هم از حوزه سازمان های وابسته به شهرداری و هم از حوزه های مختلف شهر از جمله فرهنگی، اقتصادی، عمرانی، اجتماعی .ایشان توان پاسخگویی شفاف به خواسته های منطقی شهروندان را دارد. خوش فکر و خوش تصمیم است به آینده با افق بلند نگاه میکند ، با دیدی اقیانوسی نه جزیره ای و محدود ، چشم اندازی را میبیند که سزاوار شهری متمدن باشد ، نه شهری ساکن و بی روح به مقصد متعالی آشنا است .سابقه فعالیت ، جسارت ، دانش بالا ، شناخت محیط کار ، وقت شناسی و ... از خصوصیات بارز این مرد سازندگی است .

قربان کرمی ; ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٧/٢۳

زمین و انسان

از غروب زرد طلایی تا صبح سفید صادق دوازذه ساعت از شبانه روز را در سکوت و تاریکی آرامیم و راحت . می خوریم و می خوابیم همچون بز . فارغ از هیاهوی زندگی و در پی آنیم که بیاساییم و نشخوار کنیم . این فلسفه وجودی و ماهیت شب است که خداوند آنرا مایه آرامش و زمین و زمینیان قرار داده است . که پس از طولانی مدت کار و زندگی با شبی آرام خود را پرداخت می کنیم و در انتهای شب با یاد خدا شروع کنیم روزی را که مبنایش خدمت به خلق و پیرایش زمین خدا برای خلق اله است . اما امروز کمیاب و نایاب گشته است . بی تفاوتی به هم نوع ، بی رنگی نگاها ، بی رمقی مراودات ، بی تابی برخوردها ، بی حوصلگی دیدارها ، بی ملاحضگی اخلاقیات ، بی عاری دیون ها ، بی ثمری تلاشها و .... صدها بی بی دیگر رنگ و روی روز خدا را عوض کرده است . زمین خدا را چه شده است که اینقد بی تفاوت و بی خیال هم نوعانند . مگر نه این است که همه مدیون فردوسی شاعر بزرگ پارسی گوی هستیم . شاید یادمان رفته که گفتند : بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند . اما از این همه درد و گرفتاری امان از کمی درمان . آیا میدانید زمین از دستمان نگران است و دلگیر ؟ آیا میدانید مخرب ترین موجود زنده در کره زمین میباشیم ؟ آیا میدانید غذا و دارو می خوریم تا زمین را خراب کنیم ؟ آیا میدانید فرسایش جنگل و مرتع از افتخارات بشر است ؟ آیا میدانید قوی ترین قاتل جانداران زمینیم ؟ آیا میدانید زمین را می سوزانیم تا خود نسوزیم ؟ بله ، ما بغل نکردیم زمین را و نبوسیدیمش به همین دلیل دیگر ناراحت است ، تهدیدش می کنیم پس ضعیف می شود و فرسوده ، اینقدر درخواستمان زیاد است که دیگر زمین تحویلمان نمی گیرد . ما اینقدر دروغ گفتیم که زمین از ما متنفر گردیده است . اینقدر با زمین همصبحت نشدیم که کم حرف و بی ثمر گشته است . و اینقدر بذل وبخشش را از او گرفتیم تا در برکت و محصول دزدی می کند و اینقدر از وجودش تعریف نکردیم که عصبی و بی محصول گردیده است و اینقدر آبش را گرفتیم که گلویش خشک خشک گردید و بالاخره اینقدر بدی کردیم که خود و زمین پر شدیم از عقده و کینه و حسادت .خدایا به دادمان برس که اینقدر در زمین خدا زمانه را زمین گیر کردیم و مدفون .......

قربان کرمی ; ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٧/٢٢

تاجگردون و مدیران

خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود هرکه در آن غش باشد سالن جلسات فرمانداری گچساران در هفدهم مهرماه روزی پرکاررا تجربه کرد؛ دکتر تاجگردون آمد که استاندار، معاونین، فرماندار، مدیران کل،روسا و کارشناسان دستگاههای اجرایی استان را فراخواند تاپای میز یادآوری بنشاند. میزی که پایه هایش بارها لرزید؛ چون بعضی ها دلهره داشتند و بعضی اضطراب و گروهی اشتیاق؛ بالاخره آمده بود تا بگوید خواجه اگر در خانه گردو دارد شمارش آنرا هم ... آمده بود تا به مدیران بگوید: دور زدن ممنوع ، کم کاری ممنوع، بدکاری تعطیل. هرکه را نای آمدن نیست برگردد و این را هم گفت که مسیرمتلاطم است و پر خطر،. آمده بود تا بگوید اشراف کامل بر کلیات و جزئیات دارد، حتی میدانست جهاد کشاورزی چنداصله لیمو قطره ای و چند نهال سنتی دارد؛ گلخانه ای بدون خاک را هم تشریح میکرد، و یا میدانست میراث فرهنگی پروژه قلات را کی و چگونه تعطیل کرده است. و اینکه شرکت گاز باید از دو طرف پروژه گاز باباکلان را ادامه دهد و حتی از چکش هیدرولیکی کف رودخانه زهره هم خبر داشت و می دانست رابطه فیبر نوری وgis را و همچنین میدانست کنترل سرعت مربوط به پایانه هاست و اعمال قانون مربوط به پلیس راه و همینطور نگران بود که علوم پزشکی چرا در تکمیل پروژه های بیمارستانی تعلل می کند و اینکه چرا نام پیمانکار بیمارستان نفت را نمی داند و حتی یک بار برای بررسی مشکلات مسافر اهواز و یا تهران نشده اند. و به صراحت دفاع میکرد از آنهایی که خوب بودند علیرغم اینکه گزارشات علیه آنها بود. او میدانست که سهمیه بخش مستقیم در فوتبال و مراسمات ملی به چه میزان است و میدانست که سرانه ورزش سرپوشیده و روباز چقدر است. با راه وشهرسازی و ارتباط آن با بنیاد مسکن خبر داشت، از اوقاف و ارشاد و سینما و تئاتر و عرصه های فرهنگی درحد متخصص امورات صحبت میکرد ونفت را در حد نفتی ها میدانست. فرمول های مربوط به محاسبه مناقصه و مزایده را از بر بود، پروژه های عمرانی دستگاه های همچون محیط زیست ، منابع طبیعی ، تعاون شهری و روستایی وهمچنین جامعه عشایری راهم حفظ بودند. به دانشگاه و علوم آزمایشگاهی اهمیت خاصی میداد و حتی اصرار میکرد که واگذاری های لازم برای مکان های آموزشی در اولویت و غیر آن کات ( بریدن) . خلاصه از ریز شروع کرد و به درشت پایان داد و ما را به این نتیجه رساند که یک وکیل خوب باید هم عطا کند و هم محاسب قابلی باشد ، تا مدعیان حساب کار دستشان بیاید و حداقل خوب کار کنند. حال با این وجود آیا نماینده ای از ادوار گذشته سراغ داریم که اشرافیت بر موضوعات را تا این حد نمایان کند؟ خیلی ها اگرهم خوب بودند فقط در زمینه تخصصی خودشان بود و بس، انصافا ما الان چه کم داریم ، برنامه و تصویب و اعتبار از ایشان و کار هم از ما ، آنهائیکه دل میسوزانند بسم الله : اما امروز قضیه خیلی فرق میکند و شاید اکثرمدیران از انتخاب مجدد ایشان نگران باشند و دعا کنند که کسی بیاید که به ترفندی تسلیم شود و دور بخورد اما او همچنان دل به آمدن و کار و تلاش و سازندگی دارد. حال با این اوصاف آیا او در آینده (مجلس بعدی ) وکیل ما در بهارستان خواهند بود؟ شما چه میگوئید؟

قربان کرمی ; ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٧/۱٩