نفت یعنی ؟

بیائیدنفت را خودمانی بکنیم

به قلبم نشستی نگفتم چرا؟                        دلم را شکستی نگفتم چرا؟

 یکی خواب شب های من را ربود ،     چودیدم تو هستی نگفتم چرا؟

از روزی که چاه شماره یک یعنی اولین  چاه نفت خاور میانه در منطقه‌ای بنام میدان نفتون(دره خرسون ( مسجد سلیمان در ۵ خرداد ۱۲۸۷ به فوران نشست،  درست یکصد و شش سال و بیست روز می گذرد . آن زمان نیروی محرکه ماشین‌های استخراج نفت بخارآب بود  با نام ناآشنای   (STEAM)انگلیسی و کارگرانش همه از بختیاری های خون گرم . که زحمت شبانه روزی آنها فقط چند ریال نا قابل  بود که آنهم با شعار ( موکه مهر علی من دلمه  - نفت ملی سی چنمه ) رنگ و بوی مذهبی گرفته بود و صرفا بیگاری مفرط بود و بس و هزاران داستان جورواجور نفتی ، و خلاصه  ، اینکه این چاه الان کجاست و اندرون چه دارد مارا کاری نیست  ما فعلا داشته های خودمان را ورق می زنیم تا به ویلیام ناکس دارسی و سروسرشان با مظفرالدین شاه قاجار و به دنبال پهلوی ها و دگران ودر آخر برسیم به امروز و 1+5  تا ببینیم این میراث رنگی استعمار گر پیر چه کرده با دل ریش ریش ما ، با  گذشت این همه سال و  برداشت از چا های نفت ایران اگر چه نفت زده مان کرد اما انصافا  بد هم نبود ، القصه ... این چرخ گردون گشت و گشت ، سالها از مرگ ماها هم گذشت ، اما دریغ که این نفت و این چرخ دینامش به شهر ما برنگشت . دلمان خوش بود بالخره همانطوری که کارگری چاه نفتون حق بختیاری هاشد، چرخ چاه های گچساران را هم دوگنبدانی هایی بچرخانند که دل گرو پیشرفت همین چاه و شهر دارند ، آنهای که هم علم دارند و هم تجربه و هم ایمان ،  اما اینگار که رویه بر وفق مراد نیست ، اجانب با انقلاب رفتند و اما بختیاریها هنوز حرف اول نفت را در شهرمان میزنند . مسئولین به هوش باشند که اگر قرار است سرچاهی چرخی بگردد باید با دستان توانمند بچه های همین دیار بچرخد که ریه هایشان پر از دودهای همین چاه ها و دلشان پر از عشق به دیار است . 

و اما چند سوال اساسی :

آیا ما نمی توانیم  و نمی دانیم آنچه را که دیگران در این شهر واین دیار نفتی می کنند ؟

آیا حقمان نیست نفتمان را خودمان استخراج کنیم ؟ اگر نفت درآمد ملی است جوانان ما احراز ملیت شده اند .

چرا جوانان ما که خوابشان در کابوس نفت خرناس می کشند نباید نفتی باشند و نفتی فکر کنند ؟ بگذارید لااقل برای دیگران بکاریم .

 

/ 1 نظر / 29 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم __████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ قال الصادق عليه السلام: انما فرض الله الصيام ليستوى به الغنى و الفقير. امام صادق عليه السلام فرمودند: خداوند روزه را واجب كرده تا بدين وسيله دارا و ندار (غنى و فقير) مساوى گردند. من لا يحضره الفقيه، جلد 2،صفحه 43، حدیث 1