با نون چه کارها که نمی کنند !

تهیه نان با پودر گچ و سیمان!

دوستان به خدا آب گچساران به اندازه کافی سیمان و گل و لای دارد و با سختی بالای پانصد در مقیاس خود اصلا به کار شرب نمی آید . نکند خدای ناکرده روزی برسد که مرثیه خوان این فرصت از دست رفته باشید .

 

 

 

 

عصردنا - قربان کرمی :

 چند سال پیش یکی از کارشناسان سازمان محیط زیست می گفت باید آبشخور وحوش را طوری طراحی کرد و ساخت که امکان آلودگی آن به حد اقل ممکن برسد ، این یعنی توجه خاص به جانوران وحشی ، البته فکر خیلی خوب و پیشنهاد سازنده ای است ، چراکه زنده نگه داشتن طبیعت به سالم سازی محیط زندگی کمک شایانی می کند . اما متاسفانه در این شهرهیچ کارشناس بهداشتی و یا مسئولی به اندازه کارشناسان محیط زیست دلش به حال ملت نمی سوزد وگرنه حرمت این برکت ماندگار سفره ایرانی را حفظ می کردند .

عروس شهر "زیرگذرافسانه ای" این نوبرانه در حجله مانده را که به سمت خروجی شهر یعنی ترمینال مسافر بری رد کنید در بلوار شیراز به نانوایی آقای ........میرسید، نانوایی شماره ...... جنب رستوران شادی که روزهای چهارشنبه هم طبق برنامه تعطیل است ، بگذریم از آدرس و تعطیلی و مالکیت و شاطر و آرد و ... خلاصه همه میدانید که این نانوایی کجاست . انصاقا در مقایسه با بقیه خبازی های سطح شهر دارای کیفیت خوبی است و به نوعی می توان گفت که بهترین نان لواش را برای همشهریان عزیر پخت میکند . (( البته بهترآن است که دردم جلوی نانوایی با دوغ محلی خورد و رفت وگرنه شاید ...))

اما چرا این نانوایی دیوار به دیوار سیمان فورشی است سوالی است که مردم این شهر در جوابش مانده اند و نمیدانند از کی بپرسند . خب از شما می پرسیم که از کی بپرسیم ؟ از فرمانداری ؟ از شهرداری ؟ از بهداشت ؟ از شورای شهر ؟ از شورای آرد و نان ؟ از اداره صنعت و معدن و تجارت ( ماشاء الله چه اسم و رسمی هم داره ) ؟ بالاخره از کی بپرسیم ؟؟ شاید هم باید از هواشناسی پرسید ! یا نه بهتره ازمحیط زیست بپرسیم .

مسئولین عزیز! ای کسانیکه دل درگروه سلامتی مردم دارید! ای سفیران عدالت علی! لطف نموده کمی به خود آمده وبیش از پیش عنایت فرمائید . توجه به مشکلات مردم وظیفه شماست ، بابت این از آن حقوق می گیرید ( بیت المال ) ، آن هم این مردم فهیم ، صبور و دوست داشتنی ، مردمی که میراث دار تمدنی بزرگ هستند ، مردمی که با شان و منزلت ایرانی هیچگاه حرمت نان را نشکستند .

مردمی که باید خوب زندگی دارند ، مردمی که حق آب و گل دارند . عزیزان! اگردر رفع مشکلات مردم مانده اید تعارف روا نیست ، دست کم با نمک و جوش شیرین ناخواسته پودر سیمان و پودر گچ را هم به خورد آنها ندهید ، نکند با این رفتار مردم شرمنده تلاش شبانه روزی شما شوند . دوستان به خدا آب گچساران به اندازه کافی سیمان و گل و لای دارد و با سختی بالای پانصد در مقیاس خود اصلا به کار شرب نمی آید . نکند خدای ناکرده روزی برسد که مرثیه خوان این فرصت از دست رفته باشید .

وضعیت نامطلوب و غیر بهداشتی خبازی ها و دیگر مراکز خدماتی در این شهر یکی از دغدغه های مردم است ، بیائید به جای نشستن در جلساتی که فقط وقت را به بی وقت می برد چاره ای برمشکلات مردم نمائید ، چون خیلی زود دیر می شود تا نگاه میکنی گاه رفتن است ، رفتن از هر نوعی که باشد سخت است و جانکاه .

و اما !!! تو کجایی سهراب آب را گل کردند ، چه کارها که با دل کردند ، گفته بودی قایقی خواهم ساخت و ... راستی اگر قایقت جا دارد ما را هم با خودت ببر چون بیم داریم از خوردن نون لواشی که چاشنی آن پودر سیمان است .

 

/ 0 نظر / 27 بازدید