بوی عدالت علی در ماه رمضان

آنگاه که سید رضی (قدس سره ) با نیت گسترش فرهنگ علوی آثار علمی حضرت علی علیه السلام را جمع آوری نمودند بیش از هزار سال میگذرد و حداقل امیدوار بودند شیعیان و پویندگان راه علی نه به سان کوفیان هزار رنگ که به مانند سلمان فارسی اورا بشناسند اما ما از روی روی جهالت و خود بینی فقط زخم شمشیر ابن ملجم را دیدیم و از زخم درونش که تنهایی او بود هیچ ندیدیم ( علی را هیچ کس درک نکرد ) و بدتر اینکه همین زخم بدنش را بهانه سوء استفاده های عصر خود کرده و با و گریه عزاداری نه تنها نهضت مقدسش را پشتیبان نبودیم که با این کارهای بودار (منفعت طلبی ) بر ننگ خود افزودیم و با تنها گذاشتن علی کوفیان بی وفا را روسفید کردیم ، با مقایسه دو نسل به فاصله زمانی هزار و پانصد سال انتظار به پیشرفت است یا تحجر ؟

کاش پیروان مکتب شیعه، علی را به اندازه جرج جرداق مسیحی و یا ... یهودی و . . . می شناختند،  نه اینکه برآستان نهج البلاغه زانو زده و هر از گاهی برای ماندگاری بر مسند قدرت شیطانی منفور شده دنیوی حکمت ها و اندرزهای علی را وسیله قرار داده و سایه آموزه های دینی آن بزرگ مرد عدالت محورنشسته و فقط شعار عدالت را نشخوار کنند ، چون به صرف گرفتن نهج البلاغه و گذاشتن در تاقچه خانه، شیعه بودن میسر نمی شود . باید حکمت ها را خواند و عمل کرد نه دید و گذاشت .

دوست و دشمن همه میدانند که : پهلوی شکسته فاطمه تاوان عدالت علی بود ، خانه نشینی و سکوت بیست و پنج ساله نتیجه استقرار عدالت علی بود ، واقعیت آتش سرخ به درخواست برادر از بیت المال نماد راستین عدالت علی بود ، رفتن به نخلستان و سر به چاه کردن و زار زار گریستن تنها بخشی از عدالت علی بود ، پینه دست امیر شیعیان و کار و تلاش شبانه روزی نتیجه عدالت علی بود ، زهد و تقوایی که ستون اسلام محمدی را برافراشت عدالت علی بود.

ذوالفقاری که با دشمن دوستان مروت و بادشمنان مدارا می کرد ذولفقار عدالت علی بود ، حتی سقراط "بی علی" می گوید که هیچ چیز را نباید به عدالت ترجیح داد چون عدالت نزد ماست و ما آن را در جاهای دیگر می جوئیم . حال ما سینه چاک دروغین علی چه میگوییم و چه میکنیم خدا میداند!!

کسانی که که جایگاه اجتماعی خود را مدیون مردم هستندو شرع یا نا شرع پیمانه عدالت را به دست گرفته اند چون فریب واژه ها را خورده به محض احساس خطر و سقوط از اسب قدرت و ریاست با لباسی مبدل به هر نحوی که قضای نیازش شود به وادی نیرنگ ودورویی وارد شده و خود را بیمه علی کرده و می شود دایه عزیزتر از مادر و آنگاه عدالت می شود حق حاکم به جا آوردن ، اما غافل از اینکه ترفند آنها شگردی منسوخ شده و باطل است و به قولی خود را به روز نکرده اند و به همین دلیل خیال می کنند عدالت ابزار قدرت است .

پس اگرمیخواهیم خطبه های نهج البلاغه از تعریف فراتررفته و عملی شود بیائیم بار دیگر همه داشته ها یمان را ورق بزنیم تا ببینیم کجا با منش علی مغایرت دارد از همان جا برگردیم تا رستگار شویم وگرنه گناه عالمان مدعی به مراتب از جرم امی بی مدعا بدتر و نابخشودنی تر است. در آستانه حلول ماه مبارک رمضان قرارداریم ، لذا خود و همه شیعیان آن امام همام را توصیه میکنم به شناخت عملی عدالت علی ، عدالتی که شروع یک زندگی سعادتمند است .

التماس دعا

 

 

/ 0 نظر / 25 بازدید